Červen se valí nad střechami prohřátými sluncem. Už jenom pár posledních dnů, pár posledních nocí a všechno bude zase na okamžik v klidu letního snění. Stačil by sice úplně klidně i jeden jediný týden, ale tak už to zkrátka chodí. Přes rok se nic nestíhá a všude jsou jen deprese ze spěchu, ale pak přijde najednou vytoužené volno a nic, vůbec nic se neděje a nikdo se neozve. Je to osud.
Formát, verifikace. Tak mám naučeno. Ještě kdysi v temných dobách DOSu to takhle nějak probíhalo, kdy jsme s tátou dychtivě čučeli, jak se připravují disky na dvaosmšestkách. Velmi opatrně, nejdřív se naformátoval kousek clusteru, pak proběhla jeho kontrola, to kdyby se něco náhodou v průběhu zmršilo. A kdyby, co vlastně pak? Spadlo by to? To je ta otázka. V uplynulých letech byla tohle dobrá idea, dělat pár věcí v každodenním životě opravdu jinak a třeba co týden se ohlížet, jestli všechno probíhá přesně tak, jak by asi mohlo. A toužit po nikdynepřivykačnictví a živit si ho, když fungovalo. A teď je to tady a je nesmírně těžké objektivně porovnávat ideální, idealizované a skutečné situace. Samozřejmě, že vysněná budoucnost nakonec zvítězila, protože minulost neměla žádnou šanci, ale určitá stopa hořkosti, kterou s sebou neustále nese, je tak těžká na smytí, asi jako kdyby už nikdy nešlo se dokonale uvolnit, nikdy si znovu neuvědomovat všechna rizika. Vrhnout se zkrátka do situace bez ochechulí a vědomím bez démonů - to když někdy někdo není tolik zajímavý, ale narodil se v zajímavém datu a je třeba démonem, jako třeba některé surikaty - a úplně načisto. Jsou to kouzelné dva měsíce a na obzoru léto nabízející spoustu možností, které snad zažene všechny strachy, co mají kořeny v již neexistujících časech.
Nedávno byla další jablečná přehlídka a Tim, protože je to velitel, začal nabízet zase pár zlepšováků, které jsou ale ve finále docela smutné. Zřejmě se ukázalo, že se jim nepovedlo ovládnout všechny segmenty tak, jak by to asi nejlépe šlo, proto možná zfúzovali uživatelskou a profesionální řadu a namísto neosvědčeného popelníku vytvořili iMac Pro. Tím je popřeno vlastně úplně vše, co do té doby představovaly iCetky a co Pročka. Zajímavá revoluce s iOS 11 zasáhla taky tablety, a to tím způsobem, že se čím dál více vrací ke svým stolním předlohám a přestože je uživatelské rozhraní na nich dost pokrokové a vymakané, jaksi chyběla možnost to ovládat jako obyčejnský počítač se všemi soubory a souborovými systémy, kterou teď dodali. No a to už je jen krůček ke kořenům UNIXu a plnému řízení, kterého se, možná, třeba taky dočkáme. Ale ať to nevyzní všechno jen negativně, zcela mě zaujalo konečně zapojení APFS, který by mohl změnit zase trochu svět, minimálně ten SSDčkový rozhodně. Hodně věcí je tu podobných novým systémům, jako je třeba ZFS, ale konečně je to nějaká komerční adaptace pro stolní stroje, která třeba nabídne zářivější budoucnost a lepší zítřky. Tedy pokud se to celé nepokazí. Další tiché ochnutí stojí za zmínkou, že macOS High Sierra bude vůbec první desktop, co bude konečně nativně podporovat HEVC H.265. O něm jsou vlastně celé poslední měsíce, protože to je způsob, jak na jedno dvouvrstvé DVDčko dostat víc jak 34 hodin z VHSek, aniž by se cokoliv pokazilo. A to už stojí za trochu epičnosti.
V neposlední řadě taky před pár dny vyšla konečně TeXLive 2017, ale přinesla jednu či dvě určité formy zklamání, protože už z nějakého důvodu přestala podporovat 10.9 Sea Lion a starší, přitom většina předchozích verzí si na nějaké legacy zas tolik nehrála a prostě běžela všude. Tak ono to celkem funguje i tady, jen je potřeba poupravit několik drobností a smířit se s tím, že nebude fungovat grafická Tex Live Utilita, namísto které bude všechno nutné ručně řídit skrze tlmgr. Tím základním je nutnost přesměrování /Library/TeX/texbin, potažmo jeho hlubin, z x86_64-darwinlegacy na obyčejný x86_64-darwin. Pak se zakroucené cesty zase odkroutí a začnou fungovat normálně. Důvod, proč neběží grafická utilita, je ale zatím záhadou. Její tlmgr totiž hlásí, že nemá správnou verzi xzdec a wgetu, což je ale očividně nesmysl, když to manuálně spustit lze, jakože sudo tlmgr update --all. Kdo ví. Dost možná to pracuje podobně špatně jako nový minecraftový launcher, kterému nestačí předhodit jako běhové prostředí stručné java z globální cesty, potřebuje explicitně specifikovat /usr/bin/java a pak je teprve spokojený.
No a protože všechno neustále jede, i v minecraftovém světě si plujeme na nové, dvanáctkové vlně, se kterou máme velké a docela ušácké plány. Na léto nejlépe, které ale bude také protkané bohužel prací na velitelství a psaním knih. Co je ale asi zatím největším lákadlem, které je neustále na očích díky Zistošovi, jakože určitě Factorio 0.15. Konečně do něj totiž přidali tolik featur, že to vyloženě nemá mezí a hrozivě to láká utrácet drahocenný čas jak démon zase v nějaké té továrně. Navíc se rozmohlo tolik modů, že zkrátka není ani možné vyzkoušet všechny nabízené možnosti. Nekonečný údiv. Až vyjde konečně první plná verze, kterou lišáci jedni plánují už na tento podzim, bude to naprostá pecka a továrna roku. Juch.