Eida.cz - Výměna kláves na Apple Butterfly Keyboard

Výměna kláves na Apple Butterfly Keyboard

12. dubna 2019, 13:53 Eida

Motýlku, leť! Zákazníci servisů Apple, tedy pokud jsou to post 2006 switcheři, nebo mnohem hůř, taková ta nová ultra post-hipsterská generace s makbůkama pro firemní reprezentaci, jsou vesměs totální sráči. A za tímto prohlášením si teda stojím. Bohužel jich je mnoho a jen kvůli nim a současné Timově politice posílat Apple do nových hlubin je téměř nemožné dosáhnout i zdánlivě triviálních oprav.

Och, ano, je to dávno, co v Apple přišli s úžasným nůžkovým mechanismem a co o možnostech manipulace s ním tu byla řeč v nechvalně populárním pojednání o výměně kláves na Apple Aluminium Keyboard. Moje soukromé pohoršení se nad QWERTZ tehdy vyvolalo lavinu nesmyslných dotazů a e-mailů ohledně konstrukcí a servisů klávesnic, bohužel se nenašel nikdo dostatečně inteligentní, kdo by chtěl diskutovat, rozjímat a meditovat nad QWERTY. No a dneska, bezmála o nějakých deset let později, tu stojíme před velmi podobnou situací, kde jsou už ale všechny filosofické otázky zodpovězeny a jde skutečně jen o konstrukční výměnu. Přesto srdečně prohlašuji, že pokud zas přijde byť jediný hloupý dotaz, vyignoruji ve chvílích kávy už naprosto všechno.

Apple Butterfly keyboard - MacBook Pro Retina Touchbar 2015

Před nějakou dobou Apple ve snaze nahradit všechny unibody něčím ještě placatějším vytvořil nový a ještě stále relativně současný (v roce 2018 totiž proběhla určitá inovace) motýlkový mechanismus butterfly keyboardu, který využívá cvakavé mikrospínače a mechanismus pro velmi mělký a velmi rychlý stisk. Jestli je to dobře nebo špatně, to je pořád hodně složité posoudit, nicméně přijít od toho zpět na alu/scissor rozhodně vyvolá pocit cestování časem zpátky. 

Tvrdit, že tyhle nové klávesnice jsou dokonalé, to by byla obří chyba s nedozírnými následky. Když odmyslíme jejich náchylnost na prach, která vyvolala snahu o pozdější revizi pomocí silikonových přepážek, pak je naprosto katastrofální výčet možností případných oprav, pokud se s tím něco mechanicky stane — a to ať už neopatrným zacházením, nebo nepříjemně zasazeným úderem během pádu nějakého těžšího úzkého předmětu přímo na klávesu. Následující obrázky zachycují přesně takovou situaci. V rámci nárazu na levou spodní část klávesy došlo k její silové rotaci po směru ručiček. Následkem vznikla tři různě závažná poškození na všech třech základních komponentách — klávesa nevydržela zdvih opačným směrem a ulomila se její packa, motýlkový mechanismus měl na své pravé straně naopak směrem dolu a doleva přílišnou vůli a nezvládl přetížení, nejméně patrnou, ale neméně závažnou, je pak pak deformace samotného plasyového závěsu na levé spodní straně,

Husté, že? S tímhle se totiž nedá nic moc pořádně dělat. Jeden by řekl, že by stačilo vyměnit pouze onu zasaženou klávesu, bohužel něco takhle stupidního žádný servis neudělá a jedinou možností je nechat vyměnit klávesnici celou. Vyměnit klávesnici celou, to vyžaduje dát celý MacBook na několik dní do servisu, kde si ho rozeberou, možná taky zapnou, nikdo nebude mít dohled nad šifrovaným diskem, pak vymění celou klávesnici a zákazník si, spokojen s tučnou cenovkou, odnese opravený celý stroj a k němu v pytlíčku i celou svoji starou klávesnici. Takže následující návod je sice zdánlivě triviální, bohužel většina smrtelníků zhavaruje hned na bodu 2.

  1. Rozbijeme klávesnici. Tady mě trochu dostala karma a opět jde o Y. Pokud není splněn tento bod, nemá smysl pokračovat.
  2. Seženeme si nějakou spare-rozbitou podobné řady. Hodně štěstí.
  3. Na vlastní práci potřebujeme vlastně jenom odvahu a něco ostrýho. Klávesy samotné se musí nejprve podebrat a vycvaknout z horní strany a následným posunutím směrem dolu opatrně vyjmout. Pokud to tak nebude, zřejmě se zlomí obě jejich spodní packy.
  4. Vyjmeme původního i nového motýlka. Motýlek je připevněn v pevném závěsu na čtyřech místech. Je potřeba ho trochu rozevřít na levé horní a následně spodní straně, potom jednoduchým posunutím směrem vpravo vypadne. Jakkoliv by se zdály vhodné pinzety, v nerozdělané klávesnici se s nimi pracovat nedá a chce to například níže zobrazený nástroj bohů, totiž Oldovu rýsovací jehlu
  5. Nový motýlek musí být správě orientovaný a následně pomalu nasazený z pravé strany na závěs. Jakmile opravu přesně sedí, lze jej na levé straně (nejprve dole, potom nahoře) roztáhnout směrem doleva a zacvaknout. Raději kličkou než tlakem. Tady to kvůli deformaci závěsu šlo zatraceně špatně.
  6. Hej, teď už by to mělo jet.

Ostatně někde po Internetu určitě budou kolovat podobné návody i s videotutoriálem, takže je to zase jenom zajímavost a nic víc. Od minule si možná ještě dlužím nějakou zmínku o softwarovém přemapování kláves, konkrétně zničit znovu pravý option a nahradit ho původním enterem. Jenže to by zas znamenalo vysvětlit rozdíl mezi klávesami Enter a Return, které v dnešních počítačích a novodobých emulátorech terminálů vlastně nemají žádný význam. Nicméně je na to hotová věc, Karabinier, ten to dává a změní cokoliv, i když jen v kontextu přihlášeného uživatele. Ale co už. Pro teď je hotovo a klávesnice zas klávesnicuje. Yay.

Eida
Tento článek přečetlo již 600 čtenářů (0 dnes).

Komentáře

Nový komentář