Čas letí poměrně dobře do budoucnosti. První krok s kompletním přechodem na ARM dopadl velmi úspěšně a nadešel konečně okamžik udělat to ve druhé fázi pořádně a bez ochechulí. Křídla inovací na sobě teď nesou samé AI, vysokou propustnost, neomezenou virtualizaci a svobodné platformy. Přichází éra ARMv9.
Koncem roku bylo jasno. Nějací čiperní Číňani vytvořili slibnou otevřenou platformu a víšjak, když to na papíře vypadá dobře, občas to prostě chce zkusit. A skutek se stal pravdou, krátce po konci lunárních oslav mi dorazila deska Radxa Orion O6 s běžně výkonným devítkovým čipem v konfiguraci 4+4+4 a příslibem poměrně silné NPU i s podporou současné generace transformerů. Na tom by asi nebylo nic zvláštního, takových SBC bude asi více, ale tady konečně vidíme tolik super výhod, že to nejde ignorovat – platforma EDK2, průmyslový BIOS čip, plné PCIe, dva 5Gbps síťové porty, NVMe slot a ještě jednu M.2 pro komunikační kanály, ale taky tohle vše na standardním deskovém formátu, plným ATX konektorem a zároveň podporou PD na USB-C při použití běžných 65W adaptérů, které teď, díky Davídkovi, může mít doslova každý.
Oni nabízejí primárně sestavený Debian s vlastním jádrem, které umí jejich specifický device tree, ale celá tahle věc dovede taky bezproblémově jet přes ACPI expozici na generickém jádře, přičemž je už výborně podporováno škálování frekvence a chlazení. Byla zajímavá zkušenost použít na tenhle typ systému NVMe SSD a nahodit na něm super prostředí a začít testovat. Dá se očekávat, že koncem měsíce přijdou do jádra patche pro celý tento subsystém a všechno bude připravené pro další budoucnost. Samozřejmě pro náhradu stávajícího edge stroje, který spoléhá na klasická SATA, bude potřeba udělat několik inovativních změn. Stroj totiž sám od sebe neumí tak nějak bootovat ze SATA, protože ho zatím firmware nevidí, navíc dává smysl použít NVMe kvůli obrovské rychlosti. Tím se ale zaplácne tento NVMe M.2 slot pro případné použití ASM1166, a tedy řadič pak bude muset zabírat PCIe slot. Je to zajímavá situace; na e-shopu totiž nabízejí tenhle čip, takže se dá očekávat, že du budoucna asi pro boot podporovaný bude. Mohli bychom se taky tím pádem dočkat i nějaké úpravy v jádře, kde se kromě šesti SATA pozic zobrazuje dalších 26, které tam... nejsou.
Další záležitosti křídel inovací zahrnují způsob, jakým by mohly být provozovány nějaké současné kontejnery a jejich služby. Konečně totiž bude mít smysl zapnutí PeerTube, které chodí perfektně, protože ffmpeg backend bude mít výborný procesor, ale taky bude dávat smysl kontejnerizovat si celý minec a integrovat stávající disky s naším světem přímo do nového budníku. V souvislosti s kontejnerizací je potřeba zmínit, že Podman nějakým způsobem dovede daleko lépe využít moderní nastavení nftables, než jak se o to snaží různé hacky pro Docker. Musím taky uznat, že Podman bude dávat větší smysl na Linuxu, než používat Docker, i kdyby jen kvůli tomu, že je může fungovat bezdémonově a rootles, to je hot, Raed Hat to udělal.
Těším se na to, dost. Všude by pak mohlo být AI a všechny ty SVE2 výpočty. Bohužel celý proces zabere poměrně dost času, kterého se teď absolutně nedostává, nehledě na výpadek, který přesun způsobí. Alespoň by se u toho ale dala omýt Kravička a udělat nějaká nová opatření, aby všechno fungovalo skvěle a bez zkřížených šroubů.