Eida.cz - Čekanky na okraji

Čekanky na okraji

Eida

Když končí rok a nový zase začíná, je to pokaždé trochu matoucí. Na jednu stranu se tím pomyslně uzavírá všechno léto a radovánky, ale na druhou zase přichází inspirativní bitva podzimu. Je to cítit po městě, když děti ještě sice skotačí, ale už ví, že do té školy stejně zase musí. Nejhorší je na tom možná jen to čekání.

Léto bylo neúměrně krátké a dá se říct, že dost nepovedené. Odpočinek totiž nenastal a celé dny se nesly jen v duchu toho, kdy konečně přijde chvíle na nějaký odpočičinek, bylo to jako sedět jako čekanka na okraji roku, až se konečně spustí vytoužené chvíle bez zátěže. A když nakonec v minulém týdnu u rybníka přece nastaly, už zase musely rychle skončit a všechno se propadlo do zatracení. Alespoň tak se mi to jeví. Asi to není moc k vydržení, posledních mnoho let opravdu nebyl klid, především kvůli lidem a jejich stavebním vrtochům. K čertu se všemi, teď ty chvíle bude muset zachránit listopad. 

Cesta do laborky

A aby toho nebylo málo, ani dnešní laborkové dobrodružství se moc nepodařilo podle očekávání. Ačkoliv ráno bylo celkem pěkné, všude bylo i po cestě moc lidí a bylo jasně vidět, jak se zkorumpované vedení města nedovede postarat o slušný život a dodržování zákonů a vysoké morálky. Navíc v laborce samotné bylo lidí ještě víc, což se dalo na 6:40 asi očekávat, ale ono to nepřešlo ani po 7:00 a navíc měli i spoustu komplikací a telefonátů, že to snad dál nešlo. Celé to završila nakonec servírka, které ujela jehla a vyrobila díky tomu řeznou krvoranku, co nešla docela dlouho zastavit. To asi dost slušně shrnuje celý ten letní pocit.

Existovalo toho ale celkem i dost pozitivního, asi by se hodilo jako jedinou věc vypíchnout třeba data od T-Mobile. Možná si tím naběhli, možná ne, dost možná málokoho napadlo používat telefon jako vstupní bránu ke všemu a jet si na tom prakticky cokoliv. My jsme s tím tak trochu začali experimentovat při pokusu dotáhnout jeden párgigový torrent co možná nejrychleji, no a, jak se dalo očekávat, žádný limit se neprolomil, takže masivní pohoda. Ono to LTE v civilizaci jede kolem těch 95 Mbit/s a když dá štěstí i na druhé straně, efektivní rychlost mi to tu ukazuje okolo 85.12 Mb/s. A v tom spočíval teď ten poslední plán, pokusit se nějak donutit démona na pevně nastaveném headless serveru sosat nějakých 350 GB pokudmožno právě přes LTE.

Při používání Macu (nebo v nejhorším případě nějakého obecného bezdrátového zařízení se síťovým manažerem) prakticky není co koumat. To se zapojí a ono to už nějak samo jede v režimu it just works. Ale udělat to podobně na linuxovém stroji při zachování původní IPv4/IPv6 konektivity a směrování, to už vypadalo jako oříšek. No ale… nakonec ani nebyl.

Výchozí síťový interface na serveru je virtuální most, co schraňuje především KVM síťovky, ale má taky mnoho dalších využití. Pointa je ale v tom, že tedy nějaký br0 je výchozím zařízením pro směřování provozu. Zapojení iPhone jako hotspotu po kabelu prakticky vytváří novou USB síťovku typu ipheth, která je ale samostatná. Pak je tedy otázka, jak vlastně na to. Ke vší smůle to celé začalo tím, že nemám v aktuálním jádře odpovídající modul, nicméně přesně pro tyhle situace se to přeci schraňuje v archivech, takže stačilo z takto schraňovaných zdrojových kódů jádra začarovat velmi konkrétní make drivers/net/usb/ipheth.ko a napaštit ho pomocí insmod do paměti. Aby se to dalo nějak využít, je k tomu potřeba taková ta ostatní balíčková omáčka, tedy něco jako ipheth-utils, pak libimobiledevice-utils a případně třeba i libomobiledevice-dev. Ony totiž ty knihovny obstarávají párování iPhonu, který chce kód, jinak to úplně neruluje. Samotné párování provede začarování idevicepair pair a pokud to bylo úspěšné a je zapnutý hotspot, měla by se objevit nová síťovka s názvem jako třeba enp0s21f0u3c4i2, kdyžtak bude vidět v něčem jako networkctl list, pokud tedy nepoužíváme síťové manažery a automatiku — jakože u serveru raději ne. Tuhle síťovku je samozřejmě potřeba nahodit — ifconfig enp0s21f0u3c4i2 up — a hned by se měl v iOS objevit modrý proužek jako potvrzení správného počínání. Izolovaná IPv4 síť v iOS bývá v adresním rozsahu 172.20.10.0/28 a sám telefon bude snad .1, nicméně pro jednoduchost a dočasnost by se to mohlo/mělo samo nějak zkonfigurovat přes DHCP pomocí dhclient enp0s21f0u3c4i2. Tím síťovka dostane všechny další parametry a je připravená chrlit. No a dál je to na zkoumání, jestli to konfigurovat poctivě jako balancer nebo failover, ale na běžícím systému je opravdu to nejjednodušší řešení nastavit jen další výchozí cestu přes tohle rozhraní jako route add default gw 172.20.10.1 enp0s21f0u3c4i2, čímž by měla převzít velící místo a server by měl být zároveň stále dostupný zvenku přes původní rozhraní, tedy br0. V tomhle případě je to celé fakt dočasné, takže se není o co bát, nuže, po aktualizaci trackeru si transmission-daemon překlopil drtivou většinu provozu a bylo vymalováno.

Debian 10 - iPhone USB tethering a sosání torrentů

Pohoda na tom je, že pak stačí prostě vzít telefon, vypnout na něm hotspot, odpojit z USB a systém se s tím vypořádá sám — zničí síťové rozhraní, tím se vrátí do původní stavu i routovací tabulka a všechen provoz se zase překlopí na původní hodnoty. Jasná věc. 

Takže to vidím celé na nějakých 500 GB dat za léto, což, když se rozpočítá, je jen nějakých 250 GB za měsíc, a to je víceméně pouze dvojnásobek běžného měsíčního provozu u lokálního ISP, kde je rychlost vlastně na 3-5 % toho, co umí LTE. To myslím vypadá asi jako pohoda. Tak snad se srpen povede zakončit na nějakých rozumných číslech a čekanky na okraji roku se dočkají důstojného nástupu podzimu. V něm by se asi mohlo dát pokračovat na volnočasových aktivitách v Javě, ať už na tom velkém tajném simulátoru, nebo na malém spigotovém Stargate-modu pro Multiverse. Jo. Čekanky se dočkají.

Tento článek přečetlo již 86 čtenářů (0 dnes).

Komentáře

Nový komentář