Eida.cz - Chaos a panika

Chaos a panika

Eida

Je to už čtrnáct dní, to je skoro jeden týden v úplně nejnovějším budníku. Všechno by se mělo těmito okamžiky začínat masivně kupit a vyvolávat paniku, ale opak je kvůli nastaveným podmínkám očividně pravdou. Na pořádek má málokdo ochotu si byť jen hrát, nakonec je asi kolikrát jednoduší všechno nepodstatné okolo sebe odhodit a v koutě tiše vyčkat, jak se to všechno namatlá samo.

Proti standardním dnům jsou pátky zatím zdánlivě za odměnu, i když se podle našeho pomyslného jízdního řádu celkem hrozivě střídají ve všerůzných trojstupech a zákrytech. Ale tak zas i na velitelství si to podle všeho podobně v pátek užívají, přijdeme-li do jejich velících spárů právě my, ti trvale nepřítomní a nezměrně dychtiví elitní bukanýři, kteří si všeho, snad s určitou výjimkou nagelovaných cucáků ztracených v ZOO, nesmírně váží. Je možná škoda, že se naše počty redukovaly a leckteré názory se nám během posledních tří let lehce rozešly, přesto tou trvalou hodnotou, která se až křišťálově uchovala, je bezpochyby klid a plynoucí pohoda. V mém novém budníku, zdá se, bude tohle úplně stejné, ne-li ještě pohodovější.

Největší boj a nepřekonatelný chaos zatím způsobují hluboko zakořeněné pořádky a zvyky bývalého novobudníkového velení, které snad pod tíhou určitého zkostnatění pohodlností z rozhodování se o důležitém a nedůležitém ponechalo vše divoce růst jako v pralese a už není v tyto zoufalé dny způsobu, který by to vše postavil do latě a vytěžil vůbec nějaké ovoce. Pokud tedy zbývá naděje, nemůže povstat v tomto případě z popela, ale musí vzejít z úplně nové čerstvé krve, která bude připravena se nechat dobrovolně vysosat a stavět se ke všemu zodpovědně a nebude se hlavně bránit všudypřítomnému zavádění novot, což je v procesu kostnatění celkem běžným jevem. A novotami není vlastně nic jiného, než už všude jinde běžné digitální stíny a digitální sny s myšlenkami v cloudu. Protože pokud je k dispozici nějaká dobrá technologie, sněz ji. Podnikový cloud běží mimochodem na Google, což je zajímavou změnou proti dosavadním hromadně nasazovaným O365. Minoritní boje pak spočívají v rozpustilé morálce, která právě další chaos generuje. Vždyť nelze trpět, aby si sem každý chodil jak do houslí a nemohl se rozhodnout, jestli je lepší borová nebo smrková šiška. Jenže je to asi folklorem vzniklým právě na oněch nastavených podmínkách.

Cestovní zážitky taky celkem ujdou, ačkoliv se neopakovaly stejně jako z prvního dne. Co ráno je něco zajímavého, nač se dá koukat a užívat si to, dokonce už je překonatelný i odpor k opětovnému swarmování, a to po nějakém roce 4sq pauzy. K prozkoumání je toho určitě spoustu dalšího a nemůžu se už dočkat, až se začnou všechny světy konečně křížit a navazovat a bude k tomu potřeba velmi pokročilý management.

Co je naopak z úplně jiného soudku naprosto dobrou zprávou, že Sisi konečně začala kutat se svým tukanským i7. Kromě toho, že jí to nesmírně sluší a je rozto, nakládá jeden headshot za druhým a máme se rozhodně na co těšit i v budoucnu, kdy má v plánu ve velkém stylu skočit na velké příběhové kousky, zřejmě včetně znovuprožití Eziova pobíhání ve vlastních vzpomínkách na Toskánsko, kde se Sisi určitě rozzáří a udělá stoprocentní synchronizaci. Pokud teda nespadne nějakou náhodou ze střechy. No a za zmínku určitě stojí i její přípravy na divoký hon, který bude mít určitě už z principu ráda. Je to novinka, takže je to zatím stejně zakleto tajemstvím.

Bohužel se během jejího dnešního streamování objevila i jedna špatná zpráva, a to taková, že nečiperníci z ipdeny si nechali před dvěma dny pod rukama, nebo dokonce možná i záměrně, expirovat doménu. Takže dříve nastíněný referenční whitelist v původním znění neplatí. V rychlosti to šlo zahotfixovat zdánlivě stabilnější náhradou z ip.ludost.net, bohužel jsou tam jen IPv4 a ne IPv6 zóny. Ale co na tom. Protokol tam funguje trošku jinak, ale do mustru stahujícího zónu lokálně se to dá zakomponovat jednoduchou úpravou.

# binárky

CURL=/usr/bin/curl

LDB=$ZONEROOT/$c.zone
#$WGET -O $LDB $DLROOT/$c-aggregated.zone
$CURL "https://ip.ludost.net/cgi/process?country=1&format_template=prefix&format_name=&format_target=&format_default=&country_list="$c > $LDB

Pokud se najde ještě lepší a stabilnější způsob, určitě zas dojde k přepisu na o něco trvalejší systém. Těžko říct, jestli to stejně nakonec nebude muset skončit implementací GeoIP přímo do netfilteru, která by vyžadovala zase zbytečné a zdlouhavé rekompilace jader a rebooty. Každopádně teď to jede stabilně a IPv6 pořád nepatří mezi top priority, takže není důvod se znepokojovat a vyvolávat další chaos a paniku. Naštěstí.

Tento článek přečetlo již 111 čtenářů (0 dnes).

Komentáře

Nový komentář