Nelilo se. Přestože to proroctví už kolikátý den slibovalo. Hrozivě horká noc s nepokojným hmyzákem a štěkajícími psy ze sousedství udělala své. Bohužel ráno, pekelně plánované na dospání únavy, překazily hned dvě události. Za prvé přijely těžké stroje a dělaly bordel, ale za další se ve vzduchu objeliva krev. Ten instinkt, smysl ji cítit přes tři místnosti a zavřené dveře. Krev všude. Nemůžu myslet.
V podstatě pochopitelně o nic nešlo, jen si kočítko pro radost opět ulovilo nějakou opeřenou ňaminu na zakousnutí a pobíhalo s ní v tlamičce sem a tam. Letos loví opravdu hodně, je z něj šikovný a zkušený lovec, hotový ocelot. Přesto ale byla ta drobnodrůbeží krev intenzivně cítit doslova několik hodin a mísila se v horkém letním vzduchu s térovými výpary a suchou trávou. Neodolatelně.
Konečně jsme s Aličkou dorazili po strastiplné výpravě do vytoužené džungle a začali tam budovat takovou malou osadu, protože komplikace číhaly na každém kroku a nebylo by jen tak možné všechno cestou nasbírané vzít a odejít zas pěšky zpátky domů. Vlastně jsme po několika nechutných zkušenostech s creepery obsadili chrám s vidinou nakutání nějakého obsidiánu a proražení si cesty peklem, a to se nakonec povedlo. Přesto ale zůstává živá myšlenka běžného vozíkového propojení skrze naše běžné podzemí, pěkně do Dolu XI.
Daleko horší trápení je se streamováním a záznamem videa. Twitch funguje tak nějak pofidérně, nejde nijak v HD a kvůli nemožnosti v javě správně nastavit prioritu procesů na úrovni OS dokonce ani neumí bezproblémově synchronizovat zvuk. Naopak použití AVScreenShack a podobných věcí funguje sice výborně, ale úprava si vyžádá celé hodiny, nemluvě o nutnosti inteligentního scratchování, které z nouze sice přes gigabitovou linku jede na AFP disku, ale OS si kvůli povaze aktuálně ukládaného dokumentu stejně vytvoří 40GB kopii na lokálním disku. K čertu se vším, musíme na to nějak přijít.
Na druhou stranu se ukázalo, že se Minecraft s každým updatem vyresetuje do ztracena a neumí použít nejnovější Javu, prostě si zažádá o původní interní Javu 6. S běžnou instalací JDK8 z early access (aktuálně 1.8.0_20-ea-b21) se ale nejnovější Java 8 nasymlinkuje do /usr/bin/, což už je v $PATH, takže prostě a jednoduše stačí launcheru vrazit jako cestu pouhé java bez nutnosti matlat cestu skrz frameworky a jaha, už to jede. Dalším celkem praktickým vylepšením je zvýšení počtu povolených vláken, resp. CPU jader i pro klienta. Na serveru je to prakticky nutnost a v klientu to za určitých podmínek umí téměř zdvojnásobit FPS. To jen tak na okraj.
Pokud se to povedlo, in-game šmírovač nastavení by měl ukázat úspěch a hoši z Mojangu si mohou zase honit ego tím, že jejich uživatelé čím dál více používají Javu 8. Což nedává absolutně smysl, protože to právě oni se mají starat, aby launcher defaultně obsahoval cestu ke správné verzi.
V posledních dnech jsme se též s minjíkem trápili nad tím, že Debian pomaličku, ale jistě, přechází z klasického System V initu na systemd. Je to trend, jiná distra už na něj přešla dávno a bylo víceméně nevyhnutelné, že k tomu jednou dojde. Bylo to ale poněkud zmatené, protože je potřeba mít v paměti neustále poučku, že admin, který používá testing nebo sid, by se měl vyloženě zajímat o to, co je a co není nové, ne jen kašlat na servery :). Prozatím je nevýhoda, že instalace balíčku systemd-sysv sice vytvoří požadovaný symlink v /sbin/init, ale stroj je potřeba rebootovat, aby se nový systemd dostal i do jádra. Na desktopu je to těžká pohoda, bohužel na serverech potřebujeme epický uptime a nějaký reboot prostě jen tak nepřipadá v úvahu. Co se dá dělat, počkám do 512 dní někdy v polovině srpna a pak to taky konečně odpálím.
V tom horku se nic nedá dělat. Chtělo by to se trochu soustředit, vydolovat si data a dát vědět paní velitelce, ale nějak se to… nedaří. Pak taky, až bude čas, s těmi samými daty udělat velkolepé harakiri a přemluvit ASP .NET 4.0 aplikaci běžet bez řečí a 503-ek na Apache/Mono. Což je v testing Debianu taky celkem vtipné, protože ten ještě pořád nemá svoje mod_mono, takže musí využívat to sidové. V úvahu by samozřejmě ještě připadalo použít Mono ve FastCGI s XSP serverem, ale když už je ten Apač tak pěkně nakonfigurovaný… :)
V neděli jsme měli opět možnost zahlédnout UFO, tentokrát skoro až úplně klasické, doutníkové. Asi letělo někam na dovolenou, jinak se to nedá vysvětlit. Pak už se neukázalo a zbyly jen hvězdy, které zářily a třepotaly se, dokonce ani nepadaly - byly stabilní. Kdekdo by si možná přál deště, ať už kvůli ochlazení nebo protože je potřeba zalít zahrady, ale zas na druhou stranu by to taky nebylo dobré - letos tu podruhé za nějakých sedm let proletěl otakárek fenyklový, čemuž sice nikdo nevěří, a ten by se v dešti určitě nevrátil. To je snad vzácnější, než vidět UFO.