Kilometry. Pokaždé jsou jich tisíce. Někdy jich je zkrákta jen víc, než obvykle. Před očima se míhají pruhy - je šťasten ten, kdo má pruh. Vánoční výzdoby a světla všude kolem napovídají, že svátky konečně přicházejí, postupně se ovšem mění jen v pestrobarevná mihotající se světýlka, ta se následně zase mění v pouhopouhé šmouhy. A mezi tím vším na horizontu často jen vychází nebo zapadá sluníčko. Občas současně.
Nejnáročnější víkend roku je u konce. Zaplaťpandu. Rozhodně se tomu dá říkat víkend, možná bitevní víkend, přestože je to pátek/sobota. Když mohl být onehdáž paladinský víkend, určitě to půjde podobně pokrýt i v těchto případech. Úkolů bylo naplánováno rozhodně mnoho a přestože se všechny povedlo dotáhnout ke zdárnému konci, ta pověstná třešnička na dortu nevyšla, protože šance dostala svůj plána ž příliš pozdě. Ať už to bylo pokažené jakkoliv, dá se říct, že pátek proběhl v duchu veliké únavy a ještě většího optimismu se zcela vypnutým blending skillem. Vybočovačnictví z davu se totiž cení, takže proč nevyužít příležitost k odepsání si nějaké zkoušky jen proto, že se naskytla příležitost? Jistě, byli tam i další vybočovačníci (když ani přechod z pohostinství do IT není dostatečně výstřední), přesto nás bylo celkově jak šafránu a zvítězili jsme jen dva. Kupodivu to ale ke spokojenosti nestačilo, protože ta nejsložitější část dne se měla teprve odehrát, totiž nějaké vánoční zaříznutí v přidružených obchodech po cestě. Bylo to tak vyčerpávající, až kompletně zmizel smysl pro zadání kurzu a autopilot dojel v jednu chvíli zpátky k univerzitě, namísto pokračování. Naštěstí závěrem vyšlo vše do puntíku a ukázalo se, že ne všichni jsou v tom obvyklém vánočním stresu, ale prožívají i pravý klid a přejí lidem hezké svátky na potkání. Vzít si to k srdci byl další z mnoha klíčových momentů, protože tenhle postup neobyčejně potěšil všechny další obsluhy a ve finále se stal dokonce jeden vánoční zázrak. Druhá víkendová část byla naplánovaná o něco méně složitě, ale o to více vyžadovala diplomatický um a smysl pro dobrodružství. V prvních šesti hodinách jsme se mohli přesvědčit, že Prolog je skutečně nejlepší a že v jeho duchu můžeme svévolně provádět operace manifestující ryzí čikovnictví, byť by to mělo stát nejednu psycholožku pracovní místo. Ve jménu vědy. Po obědě ale přišlo přerušení, kdy selhal celý jelení plán s AP29 a odporoučel se do prázdna - možná jen dočasně, možná nadobro - nedá se to ověřit. Pokud z toho plyne ponaučení, pak je rozhodně takové, že nápady se mají kout žhavé a hned, tedy k jakékoliv šanci přiřadit plán v co nejkratším čase, než vítězství už nebude možné. Ono by se to klidně nechalo svést na vnější faktory, se kterými se dalo počítat, ale jak už bylo někdy minule řečeno, nikdo by se neměl jen tak zatracovat a házet do žita se zlomenou holí, dokud to není absolutně nevyhnutelné.
Při úplně poslední cestě se to trochu vymklo, podobně jako při cestě z plesu a zimního budníku, následně rozleželo s tím, že je stejně složité se vyndat z náruče kopretin, takže se celkový pocit stejně změnil ve volnou vánoční lhostejnost a klidně, dokonale plynoucí nekonečno; v touhu sice všechno vzdát, ale nikdy se nepodřídit.
Během celého náročného minulého týdne jsem si nicméně našel čas ke konečné instalaci OS X 10.9 i na desktop, protože mi přišlo, že už konečně jaksi dozrál, možná i díky konečně šikovně (přestože ne nejšikovněji) vyřešenému skriptu na pravidelné kontroly vlastního ALF. A skutečně. Instalace byla zcela bezproblémová, dokonce i MacPorts stačilo jen přeupdatovat a všechny porty se srovnaly a sedly hladce, o JDK 8 ani nemluvě. Finder má konečně rozumné odezvy a největším překvapením oproti MacBooku je díky optimalizaci paměti znovu výborně použitelná Opera 12.16. Alespoň špetka naděje. Za zmínku stojí taky update 10.9.1, který je (alespoň co pamatuji) snad prvním, co zvyšuje číslo celkové verze, ale Darwin kernel nechává na 13.0.0, namísto očekávaných 13.1.0.
Nuže. Přestože jsou před samotnými Vánocemi v plánu ještě nějaké besídky, všechny pravidelné a plánované trasy jsou uzavřeny a kolekce Timelapse cesty 2013 je tím pádem dokončená. Má to kolem čtyř hodin a koukat v HD se na to s určitými výjimkami dá, jednou to bude určitě vhodný nástroj pro něco - zatím je složité se nějak rozhodnout, případně udělat alespoň malou statistiku a ověřit v číslech špatnost karmy, která se vždycky rapidně zvýšila a způsobila bitevní povětrnostní podmínky s pravidelnou přesností a dobou trvání.