Mlýnek se točí a pro samé točení kolem své osy nemá na nějaké Vánoce vůbec čas. Proč by taky. Až budou mít svoje kouzlo i pro mlýnky, třeba se zastaví. Ale ne teď a už vůbec ne hned. Z rádia vyhrávají přerůzné covery vánočních koled, ale. Ono to už přestává být poněkud originální, střídání se soundtracky tomu taky moc nepomáhá; naštěstí se tu a tam vyskytne i nějaké to veselé povídání. Nebo taky ne. To když se za oknem objeví sněhulák a jsou slyšet pohádky, nebo nějaké vánoční povídky. Nemocné sentimentality, ve kterých se na všechno zapomíná.
A tak se dál chytře a vytrvale točí kol své osy, protože když se točí, tuší, že skutečné vánoční povídky vypráví o klidu a pohodě a o kočičkách a jejich výpravách mezi sněhovými vločkami plnícími přání.
Mnohem snazší a jednodušší je provádět svátečním nádechem činnosti více či méně bežné, jen jim dát nějaký ten přívlastek. Například vánoční úklid, kdy se reorganizuje celá videoknihovna na serveru a po reorganizaci je na všech ostatních místech daleko větší paseka. Případně tématické čištění paměťových karet.
A k tomu pohádky a povídky. A svíčky na stole. Ale kdo se zamyslí nad tím, že by bylo třeba snazší projít zpětně celých pět set let historie a tak trochu se konstruktivně ohlédnout za minulostí? Za minulostí, ze které nevyplývá žádné poučení, jen připomenutí pro pomíjivou lidskou paměť, jak bylo vše úžasné a kouzelné. Hlavně ovšem architektura. A protože vánoční písničky se většinou nepouštějí na Vánoce (není na ně zkrátka vhodná doba ani místo), je velmi vhodný nějakých dvanáct let starý záznam skřehotání zvěře v lukách s jemným dotekem violy. Nebo taky Rimsky-Korsakov. A k tomu trochu připomenutí si některých úsměvných momentů. Třeba první tweet. Nebo zuby za jedna během narozenin. Jak čarovná byla některá jídla, obvzláště kuřecí ryby. Schéma Emotion Engine z PS2. A do toho točící se mlýnek a káva. Je to skvělé.
Jo. Takový mlýneček, jako je ve videu nahoře, si pochopitelně může doma vytvořit každý a kdo ho chce mít opravdu pěkný, věnuje tomu i čas a přesnost a zamňouká pro radost, aby byly i lopatky řádně symetrické. A pořádně po sobě uklidí, aby nebyl nepořádek. Jednoduše řečeno, mlýnek je vhodný pro všechny, co chtějí nějakým způsobem vyjádřit nesouhlas s ostatními, těmi vánočně posedlými. A tak se točí. Kolem své osy.