V úterý večer jsem zase jednou po převelice dlouhé době četl zajímavý článek, na který se nedá nereagovat. Nechce se mi tu nic konkrétně specifikovat, ale de facto je to pojednání o jakémsi novém produktu na Internetu.
V podstatě mě to tak trochu zarmoutilo, protože, ač jsem si to sám v nějaké minulé době neuvědomoval, neboť jsem vypouštěl všechny informace, které šly mimo mou osobu a mé nejbližší okolí, se neustále dokola mluví o těch samých lidech a kdybych měl tu možnost, mohl bych poskytnout víc než jednu nezaujatou referenci, která by snad, správně vybraná i samotná, mohla zvídavé vést nakonec ke stejnému závěru, ke kterému sice dospěli, ale mnohem rychleji a bez zbytečných postesků.
Co se dále týče projednávané komunity, řekl bych, že je to na jednu stranu výborný nápad. Takových jsou s nějakým tolerovatelným rozptylem 1.3-2 %, což je neuvěřitelně málo. Zvlášť připočteme-li pravděpodobnost, s jakou se mohou (a při jakých příležitostech) setkat. Nebývá to často a pokud, je to nebezpečné. Ti, co by mohli (a správně by i měli) vytvářet skutečné hodnoty a těžit ze vzájemné synergické spolupráce, jsou bohužel v reálu až příliš často proti sobě a přestože by se dala najít stovka pádných důvodů proč, neexistuje jediný, který by se dal všestranně přijmout. Požehnejme všechny formy inteligence.
Nezbývá než doufat, že tento slibný projekt vydrží co nejdéle a přinese zabloudivším užitek a radost a nebude nikterak exploitován, jak už v českých sítích zvykem bývá. A pokud by osoba, jež psala článek, který mě takto oslovil, náhodou zabrousila přes mnohé morální a technické bariéry až sem, nechť si je vědoma, že je zde vítána a její případná reakce by mohla potěšit. Posílám tímto pozdravy všem svým váženým důstojným sokům z jedné i druhé strany.
~ ~ ~
Mno a teď ještě ten lehčí zbytek. Dneska (když už je teď zítra, tak vlastně včera) byl zas krásně vidět výpadek systémů, což má tentokráte na svědomí statistický modul a bude potřeba poladit interface pro administraci jednotlivých galerií, nebo spíše kompletní tamtéž používané třídy a jejich násobnosti. Neplecha spočívá v nesčetném vytváření stále nových a samostatných instancí v každé smyčce cyklu při procházení individuálních oprávění velkého množství jiných objektů, které je (v tomto případě bohužel) založeno na bezpečnostním modelu GC4 a přistupuje proto pokaždé přímo do databáze.
Pro statistický modul bude potřeba vytvořit snad přímo nějaký autonomní a přitom rychlý a nenáročný kompletní databázový systém, který by nepracoval s daty přímo v reálném čase a zajistil by tak jednak mnohem nižší zátěž databáze a za druhé i znatelně vyšší rychlost. Pokud, cha cha, nebude všechny své výhody kompenzovat paměťovou nenažraností. To je potřeba propočítat.
Takže tak. No a je noc... Není se čemu divit.